Demagogie v praxi

25. ledna 2006 v 0:21 |  Myšlenky myšky
Každý člověk je bezesporu svůj vlastní, originál. Ale nestalo se vám někdy, že jste dělali věci, o kterých byste sami od sebe neměli ani ponětí? Prostě vás k nim někdo postrčil... nebo ani tak nepostrčil, prostě existoval se svými názory a to vás ovlivnilo... nevím jak vám, ale mně se to stává.

Většinou je to někdo, kdo je pro mě v jistém směru důležitý, je mi inspirací, vzorem, oporou... Takových lidí není mnoho, ale když se objeví, stojí to za to. Nemyslím si, že by byli demagogy v záporném slova smyslu, ale jsou takovou osobností, že o jejich názorech začnu víc uvažovat. O spostě věcí nemá člověk ani ponětí, dokud nopotká někoho, kdo ho zasvětí. Je to jako hra na hudební nástroj - posloucháte, líbí se vám to a přemýšlíte, proč vlastně sami nehrajete. Zvažujete, zda vám pocit krásna stojí za námahu spojenou s nelehkými začátky... a nebo taky nepřemýšlíte vůbec a vrhnete se s nadšením do pootevřených dveří. A stejně jako u hudby může interpret skladbu pozvednout z prachu k výšinám, tak i osoba pronášející názor ovlivní způsob, jakým jej vnímáte - svým sebevědomím, řečnickou obratností nebo prostě faktem, že je někým, kdo pro vás něco znamená...

Sama o sobě si myslím, že jsou věci, v nichž mě nic nezviklá. Jistě, časem možná svůj názor změním, ale ta doba tu ještě není. Současně si ale uvědomuji i další věc. Lidé, kteří jsou pro mě důležití, si se mnou do jisté míry mohou dělat, co chtějí. Může za to myšlenka, že názory těch, co jsou pro mě významní, jsou stejně významné jako oni sami. Nepociťuji to jako zápor své osobnosti, jen možná... člověk by měl víc přemýšlet, než se odhodlaně vrhne do neznáma.
A co z toho plyne? Nejspíš nic. Kolotoč vzájemného ovlivňování nelze zastavit a ani bych si to nepřála. Kde jinde brát inspiraci, motivaci, odezvu... Ne, ne, vnímání okolí je věc naprosto a zásadně důležitá. Půsbí vše - aktivita i nečinnost, nadšení i averze, ba i lhostejnost, prostě jakákoli částečka vašeho já promítnutá do reality. Nikdo z nás se neubrání ovivňování druhých, ale měli bychom si uvědomit, že záleží jen na nás, nakolik jsme ovlivnitelní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama