Evoluce praní

19. listopadu 2008 v 10:36 |  Střípky bytí
Není to mnoho let od doby, kdy jsem nijak neřešila, co se děje s mými šaty od chvíle odhození do koše na špinavé prádlo do okamžiku, kdy se mi na stole objevily v hromádce složené a vyprané. Byla to doba temna, nevědomí a bezstarostnosti.
Pak jsem se rozhodla, že se chci (ve svém věku) naučit ovládat tu magickou automatickou krabici v koupelně. Cože? To stačí jen nasypat prášek, pustit vodu, zaháknout hadici, otočit dva čudlíky a jeden zmáčknout? Hurá! Praní a věšení prádla náhle velmi vzrostlo na žebříčku oblíbenosti. Bylo to tak jednoduché... Kde se vzaly, tu se vzaly mamka objevila prací ořechy. Víte, že jejich šlupky pění a že z jednoho mini pytlíčku vyperete aspoň deset praček? A ekologicky. Úžasné. Ořechů jsme nakoupily plný pytlík. Plíny na sto stupňů a bratrovy monterky z dílny tím sice nevyperete, ale zbytek jo. A ještě si můžete zvolit vůni sami podle toho, jaký olejíček přikápnete.
Pamatuju si, že když jsme šli letos v Rumunsku vesnici a spatřili paní jdoucí s kyblíkem šatstva k potoku, ozvalo se za mnou udivené "No to snad není pravda...!" Možná to ani nepatřilo tomuhle výjevu, ale málokdo si dnes s praním spojí cestu k potoku. Na druhou stranu na Rusalce také nebylo jak jinak prát, než vodu z potoka ohřát a pak do něj jít vymáchat... A pak jsme se přestěhovaly a protože vířivá pračka od tety teče jako cedník, tak nám zbývá valcha. Provizorium stejně jako bydlení. Na půl roku, rok, dva? Kdo ví. Ale musím říct, že oproti praní v ruce je valcha geniální vynález. A taky na mě má pozitivní vliv vědomí, že co si našpiním, taky rukama vyperu. Jediná výjimka jsou pracovní šaty z Dosečné a Osadní - ty mi teda daly pořádně zabrat. Možná přijde čas a bílá pracovní halena podstoupí hnědou batiku.
A co z toho plyne? To už přece všichni víte, že spoustu věcí doceníme, až když je ztratíme. Ale jak úžasná věc je valcha, to určitě ví málokdo. Takže valše zdar. A koukněte se na mycí ořechy ;-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama