Květen 2011

Jak málo stačí

4. května 2011 v 9:50 Myšlenky myšky
Přemýšleli jste někdy, jak málo stačí, abyste se schovali před celým okolním světem? Pokud ne, dám vám několik rad. Vypněte zvuk u svého mobilního telefonu, aby Vás nerušil. Pokud si myslíte, že na to máte, můžete ho vypnout celý. Jenže na to dnes má odvahu jen málokdo a málokdy. Příliš mnoho věcí řešíme na poslední chvíli a k tomu je telefon jako stvořený. Každý ho má a každý předpokládá, že ostatní ihned zareagují.
Druhou, možná ještě zásadnější, cestou je odpojit internet. Uvědomujete si, jak moc jsme závislí na mailové komunikaci? Objednávky přes internet, internetové bankovnictví, správa telefonního účtu, komunikace se spolupracovníky, domlouvání akcí a setkání i obyčejné osobní maily. S mnoha lidmi se jinak než přes internet prostě nedohodnete. Nemáte šanci zjistit, co dělají a jak jim je.
Třetí krok je přestat vycházet ven. Tak daleko jsem se dostala během jednoho dubnového týdne, kdy jsem opravdu potřebovala pracovat a při stálém zvonění telefonu a starosti, kdo mi napsal mail jsem toho nebyla schopná. Byl to opravdu zvláštní zážitek.

Zejména si tím člověk uvědomí, jak moc je závislý na těhle věcech. Telefon se může porouchat či ztratit, stejně tak počítač či mailová schránka (zejména když ji obnovujete a ne vše dopadne podle instrukcí). Co pak? Umíme spolu vlastně ještě mluvit normálně, zastavit se na kus řeči či si dohodnout setkání dny či týdny dopředu? Je mi jasné, že v dnešní době jsou dopisy téměř zapomemutou kapitolou komunikace, ale v tom týdnu samoty byly to jediné, co mě zastihlo bez mého přičinění. A bylo to velice milé. Nelíbí se mi, kolik komunikace se z roviny setkání přenáší před počítačovou obrazovku. Místo aby se lidé sešli, tak si raději povídají před facebook a u počítače tráví celý svůj den. Netvrdím, že všichni, ale prostě mám pocit, že nic nenahradí osobní kontakt a přijde mi smutné, že po odpojení techniky je člověk pro většinu lidí prakticky nedostupný.