Leden 2015

Čerstvý vítr

13. ledna 2015 v 17:27 Střípky bytí
Je čas otevřít okenice a vpustit čerstvý vzduch... větřík... vítr... vichřici...!

Zase mám chuť vše obracet vzhůru nohama.
Zase mám chuť pouštět se do nových věcí.
Zase mám chuť zbavovat se zbytečností.
Zase mám chuť se sebou něco dělat!
Zase mám chuť začínat znovu.
Zase mám chuť si zpívat.

A mám ze sebe radost! Cítím naději a smysl.

O krůček blíž k technice

7. ledna 2015 v 19:15 Střípky bytí
Tak dneska se to povedlo! Dnes jsem se dozvěděla další převratnou informaci z oblasti počítačové techniky - že na klávesnici existuje klávesa print-screen a jak ji použít! Ne jen zmáčknout :-) Ale co se stane po zmáčnkutí a jak to někam či někomu předat. A co víc, podařilo se mi ho úspěšně použít v momentě, kdy to bylo skutečně potřeba a hodilo se to! Třikrát sláva!!!

V kombinaci s informací, že to, co bych chtěla po excelu ve svých tabulkách, stejně nejspíš neumí, i kdybych s exporty dat a jejich úpravami uměla pracovat, to činí můj současný svět daleko příjemnějším. Zdá se, že ve světě techniky stále lze beztrestně žít bez odborného vzdělání. A že se to dá zvládnout :-)

pokora.xls

3. ledna 2015 v 22:04 Střípky bytí
Nejsem dobrá v práci s programem excel. Učila jsem se kdysi základům, na pár hodinách informatiky. Jenže to už je hodně dávno na to, aby v hlavě něco zůstalo. Snad jen ponětí o existenci ikon odkazujících na grafy, tabulky či obrázky. Taky to, že se dá pracovat s šířkou sloupců, obsahem buněk, barvou, taky že funguje něco jako vzorce a když se myš změní v křížek, není to vždy ten samý s tou samou funkcí. Exporty dat a jejich úpravy mezi tím určitě nebyly. I kdyby byly, tak si vůbec nejsem jistá, jestli ty věci, které bych potřebovala, ten program vůbec umí. A vlastně to ani není excel, ale open office calc... ale vypadá to úplně stejně. Obdélníčky, soupečky...
Takže teď trávím čas od času pár (až víc) desítek minut tím, že se snažím data jedné databáze vtěsnat do toho souboru s mřížkou. Aby to nebylo tak snadné, tak se data dublují a ne úplně všechna jsou ta, která se mi hodí. Ale pracuju na tom. Pomalu, ale jistě. Protože to je jeden můj dlouhodobý dluh. Dávný slib. A rozhodla jsem se, že takové věci už s sebou vláčet nechci. Chci je dotahovat. Proto ta pokora, čas a úsilí. Sliby by se měly plnit.

A i když si připadám neuvěřitelně hloupě s tím, kolik času mi to zabere, když by to nejspíš někdo jiný měl hotové snáz a rychleji... tak jsou na tom stale pozitiva. Například jsem neskutečně vděčná za to, že ovládám klávesové zkratky!!! :-)